ساید اسکن سونار

سونار اسکن جانبی (Side Scan Sonar) این قابلیت را دارد که پرتوهای هدایت شده از یک طرف به سمت دیگر را کپی کند تا بتوانیم هر دو طرف را ببینیم، و نقشه همه بستر مورد نظر را به طور موثر ترسیم کنیم و در زمان نیز صرفه جویی نماییم. ساید اسکن سونار از یک پرتو باریک در صفحه افقی برای به دست آوردن وضوح بالا در طول مسیرهای بستر دریا استفاده می کند. این ابزار قادر است اندازه ذرات تشکیل دهنده سطح بستر دریا مانند سنگ، سیلت، ماسه، شن یا انواع دیگر آب های کف را تشخیص دهد.

 ساید اسکن سونار از اصل برگشت پراکندگی صوتی برای نشان دادن یا متمایز کردن سطح کف دریا یا اشیاء در کف دریا استفاده می کند. موادی مانند آهن، توده ها، شن یا سنگ های آتشفشانی در انعکاس پالس های آکوستیک (پراکندگی قوی) بسیار کارآمد هستند. رسوبات ریز مانند خاک رس، سیلت، پالس های صوتی را به خوبی منعکس نمی کنند (ضعیف). یک بازتابنده قوی انعکاس پس پراکندگی قوی ایجاد می کند در حالی که یک بازتابنده ضعیف بازتابی ضعیف ایجاد می کند. با استفاده از این ویژگی ها، کاربران ساید اسکن سونار می توانند وضعیت کف دریا یا اشیاء را با مشاهده بازگشت نیروهای صوتی بررسی کنند.

ساید اسکن سونار را می توان بر روی کیل نصب کرد یا پشت کشتی بکسل کرد. تصویری از نصب ساید اسکن سونار با استفاده از بدنه بکسل شده در شکل 1 (الف) قابل مشاهده است. در شکل مشاهده می شود که ساید اسکن سونار پالس های آکوستیک را به طرفین در جهت انتشار منتقل می کند. بستر دریا و اشیاء امواج صوتی را بر روی سیستم سونار منعکس می کنند. سنسورهای ساید اسکن سونار در نزدیکی اجسام سه بعدی قرار گرفته و این اشیاء را در قالب تصاویر دو بعدی نمایش می دهند. بنابراین ساید اسکن سونار نه تنها اشیاء، بلکه سایه های این اشیاء را نیز نمایش می دهد. شکل گیری اشیاء در سایه ساید اسکن سونار در شکل 1 (ب) نشان داده شده است.

اطلاعات در شکل:  (1) مقدار عمق مسیر صوتی، (2) زاویه پرتو عمودی، (3) حداکثر فاصله صوتی، (4) عرض رفت و برگشت مسیر بستر دریا، (5) فاصله بین ساید اسکن سونار و سطح آب، (6) جداکننده فاصله بین کانال چپ و کانال سمت راست، (7) عرض پرتو افقی، (8) طول سایه صوتی متناسب با ارتفاع هدف، (الف) منطقه قبل از اولین دریافت از کف (در این ناحیه) هیچ صدایی پراکنده نمی شود و به رنگ سیاه مشخص می شود، (B) و (F) بافت های بستر دریا، (C) گوشه های اجسام به شدت بازتابنده با روشن ترین شدت، (D) اشیاء منعکس کننده، و (E) سایه های اهداف صوتی (بدون انعکاس) در اینجا.

1) جستجو، تشخیص خطر و پاکسازی زباله

جستجو و مغروقه یابی (SAR)، تشخیص خطر و پاکسازی زباله کف دریا (Debris Removal) یک سرویس پشتیبانی ضروری برای هر سازمانی است که یک مجموعه آبی را مدیریت می کند. شناسایی موانع جدید یا موجود ناشی از رویدادهای طبیعی یا انسانی و تعیین استفاده ایمن تفریحی برای عموم بسیار مهم است.

تیم هیدروگرافی ما می‌تواند بررسی‌های عمق سنجی و اسکن جانبی را  بصورت یکجا با استفاده از مولتی بیم، سینگل بیم و سونارهای اسکن جانبی بکسل‌شده یا نصب شده روی بدنه (SSS) برای مکان‌یابی و شناسایی خطرات و زباله‌ها اجرا نماید. ما می‌توانیم این سیستم‌ها را به طور همزمان یا جداگانه اجرا کنیم تا بخش‌های بزرگی از بستر رودخانه، دریا، دریاچه یا سد را به شیوه‌ای کارآمد اسکن کنیم و داده‌های دقیقی را در مورد خطرات موجود در قالبی که به بهترین وجه برای شما مناسب است ارائه دهیم.

مایا صنعت آریا این تجهیزات و قابلیت را بصورت یکپارچه فراهم آورده است و در نتیجه خطر تاخیر پروژه را کاهش می دهد. شما از نتایج بررسی هیدروگرافی، به اطلاعات و مشخصات همه خطرات، زباله‌ها و هرآنچه در زیر خط آب قرار دارد دست پیدا کرده و اطمینان خاطر خواهید داشت.

2) بازرسی سازه های زیر آب

مدیریت سازه ها در محیط‌های دریایی مسائل فنی زیادی دارد، چالش‌برانگیزترین آنها عدم توانایی در مشاهده تصویری زیر خط آب است. نظارت بر جابجایی سازه ها و پایه ها می تواند در تضمین یکپارچگی آنها بسیار مهم باشد. با جریان آب، آبشستگی می تواند یک مشکل بزرگ باشد و در محیط های شدید دریایی این روند می تواند به سرعت رخ دهد.

تجربه ما در کار با طیف وسیعی از سیستم‌های سونار اسکن جانبی، ما را قادر می‌سازد تا از ابزار مناسب برای ارائه تصاویر زیر آب از سازه ها استفاده کنیم. ما از این ابزارها به عنوان بخشی از بازرسی پل و بررسی دیواره‌های سد استفاده کرده‌ایم، با سونار هایی که تصاویری با وضوح بالا در مورد تغییر شکل، آب‌شستگی احتمالی، ترک‌ها، پوسته شدن و سایر عیوب ارائه می‌دهد.

امکانات سخت افزاری و نرم افزاری به کار گرفته شده به ما این امکان را می دهد تا با خیال راحت در مجاورت سازه های دریایی کار کنیم و در عین حال تصاویری به دست آوریم که می توان از آنها برای ایمن تر و کارآمدتر کردن بازرسی هاب دریایی استفاده نمود.

3) هیدروگرافی خطوط ساحلی و بنادر

یکی از دشوارترین مناطق برای بررسی، چه از نظر توپوگرافی و چه برای عمق سنجی، جایی است که آب به زمین می رسد (خط آب). اگر یک امکان سنجی برای تجزیه و تحلیل ظرفیت یک موقعیت ساحلی را انجام می دهید، این منطقه خط آب بسیار مهم است زیرا خط ساحلی (خط آب) معمولاً بزرگترین وسعت یک پهنه آبی است و می تواند به حجم قابل توجهی آب کمک کند.

مایا صنعت آریا راه حل بسیار موثری برای بررسی و تعیین موقعیت خط آب با استفاده از سونار اسکن جانبی (SSS) دارد. سیستم هیدروگرافی ما برای آب کم عمق تنظیم و بهینه شده است و تقریباً در هر کشتی می تواند به سرعت مستقر شود. جمع‌آوری داده‌ها همچنین در ارائه داده‌های حیاتی برای بررسی میدانی شما بسیار کارآمد است. این سیستم به‌ویژه در نهرها و رودخانه‌های با پوشش گیاهی دور از دسترس که در آن‌ها دسترسی خشکی، گزینه‌ای برای گرفتن خط آب به صورت زمینی مهیا نیست، مؤثر است.

با اجرای یک بررسی ساید اسکن سونار در پروژه، مایا صنعت آریا می تواند دقت مطالعه ظرفیت کلی شما را تا حد زیادی افزایش دهد. در هر شرایطی که جمع آوری اطلاعات خط آب مهم باشد، ساید اسکن می تواند راه حلی مطمئن، کارآمد و دقیق برای نیازهای شما ارائه دهد.

 SONAR
Frequencies (Dual Simultaneous) Keel weight, v-fin depressor wing, pole mount, quick change hull scan bracket
Pulse Type EdgeTech’s Full Spectrum® CHIRP (user-selectable CW pulses also included)
Operating Range 150m @ 400 kHz, 75m @ 900 kHz; 120m @ 600 kHz, 35m @ 1600 kHz
Horizontal Beam Width 0.46° @ 400 kHz, 0.28° @ 900 kHz; 0.33° @ 600 kHz, 0.20° @ 1600 kHz
Vertical Beam Width 50°
Resolution Across Track 400 kHz: 2.3 cm, 900 kHz: 1.5 cm, 600 kHz: 1.5 cm, 1600 kHz: 0.6 cm
TOWFISH
Diameter 9.5 cm (3.75 inches)
Length 112 cm (44 inches)
Weight in Air 20 kg (44 pounds)
Tow Cable Type Coaxial up to 600m max length (will provide a typical operational depth down to 200m)
Max Depth Rating of Towfish 200m
Material Stainless Steel
Standard Sensors Heading, Pitch, Roll, Pressure (Depth)
SPLASH-PROOF TOPSIDE PROCESSOR
Power Input 12-24 VDC or 115/230 VAC, 50/60 Hz
Connections AC, DC, Ethernet (to laptop), Towfish
Hardware Ruggedized splash-proof, drop & shock resistant laptop
Operating System Windows® 7
Acquisition Software EdgeTech DISCOVER
SYSTEM OPTIONS Keel weight, v-fin depressor wing, pole mount, quick change hull scan bracket