سیستم مانیتورینگ لایروبی

عملیات لایروبی رودخانه ها، بنادر، اسکله و مناطق نزدیک ساحل را می توان از جمله پروژه های بسیار مهم و حیاتی برای حفاظت و نگهداری از منابع طبیعی و آبی یک کشور دانست. با توجه به استراتژیک بودن این صنعت، اجرای دقیق و مهندسی این پروژه ها برای داشتن اطلاعات کامل از میزان رسوبات موجود و برداشت شده ضروری می نماید. در حال حاضر این فرآیند با کمک یک سیستم مانیتورینگ ترکیبی دیجیتال و آنالوگ در دنیا انجام می پذیرد. سیستم های رابط سخت افزاری به کمک نرم افزارهای واسط آنلاین قابلیت برداشت دیتای دقیق عملیات لایروبی به همراه شبیه سازی دیجیتال بصورت گرافیکی را فراهم آورده است.

شرکت مایا صنعت آریا با طراحی، ساخت و تولید سیستم های مانیتورینگ لایروبی در زمینه ارائه خدمات مشاوره، تأمین و نصب و راه اندازی این سیستم ها بروی شناورهای لایروب و همچنین آموزش اپراتوری و بهره  برداری از آن در این زمینه پیشگام بوده و همواره راه حل های اجرایی و عملیاتی ویژه ای را در اختیار کارفرمایان و شناورهای لایروبی آنها  قرار داده است.

موقعیت یابی و هدایت شناور لایروب در مسیرهای تعریف شده پروژه و تعیین میزان برداشت رسوبات از سطح بستر به همراه امکان گزارش دهی منظم و دقیق حجم لایروبی نیازمند نصب سیستم یکپارچه مانیتورینگ در قسمت های مختلف شناور لایروب می باشد. به همین منظور تیم مهندسی هیدروگرافی در Bridge  شناور به همراه تجهیزات نقشه برداری و موقعیت یابی مستقر می گردند و به همین صورت تجهیزات و سنسورهای مورد نیاز جهت اندازه گیری های مکانیکی و الکترونیکی روی شناور لایروب نصب می گردند. این سیستم با کمک واسط های مخابراتی و الکترونیکی بصورت یکپارچه عمل نموده و در نهایت تیم مهندسی پروژه با کمک نرم افزار هیدروگرافی عملیات شبیه سازی شده آنلاین را روی مانیتور اپراتور لایروب به نمایش در آورده و در اختیار مجری و کارفرما قرار می دهد.

شناورهای گوناگونی با کاربری های مختلف در صنعت لایروبی وجود دارد که از برخی از آنها در کشور استفاده می گردد.

– اصلی ترین شناورهای مورد استفاده در پروژه های لایروبی
– لایروبی با بیل مکانیکی (Backhoe Dredging)
– لایروبی با شناور Hopper suction
– لایروبی با شناور Cutter Suction

پس از بررسی نوع شناور و با توجه به نیازمندی های پروژه می توان سیستم موقعیت یابی و مانیتورینگ لایروبی را بروی آن پیاده سازی کرد. پیکر بندی سیستم مانیتورینگ با توجه به شرایط شناور و امکانات در دسترس توسط کارشناسان این شرکت انتخاب می گردند. اجرای پروژه به دو بخش سیستم Positioning و سیستم مانیتورینگ لایروبی تقسیم می گردد و در انتها با دیتای تاید گیج پشتیبانی می شود.

ایستگاه تاید گیج
اندازه گیری آنلاین میزان جزر و مد و ارسال دیتا به شناور از طریق ایستگاه تاید گیج صورت می گیرد که می تواند بصورت مستقیم  روی دیتای خروجی اعمال گردیده و اطلاعات دقیق تری از میزان برداشت را ارائه دهد.